הרב שטיינמן מסביר את השואה

פורסם: 07/04/2013 ב-השואה

בעבר כתבתי פוסט על הסברי השואה השונים המקובלים בפי רבנים, ובפרט על הסברו של הרב עובדיה יוסף.  שווה לייחד כמה מילים נוספות להסבר טרי למדי לשואה, מהשנה שעברה. הסבר משונה ומעניין במיוחד, מפיו של בכיר הרבנים החרדים האשכנזים כיום – הרב אהרן לייב שטיינמן בן ה-99.

הרב שטיינמן טען בראיון לעיתון חרדי "כי כידוע לפני השואה ניסו הציונים להתגרות בהיטלר הצורר ימח שמו ולהטיל סנקציות נגד מדינת גרמניה, אולם החרדים לדבר ה' התנגדו וסברו שאל לנו להתגרות בו, שזה רק יכול להגדיל את הסכנה עלינו ושלא לטובתנו. ואכן לבסוף התברר שההתגרות נגדו לא היתה לטובה עבורנו. ויתכן שאם לא היו עושים דבר זה נגדו, לא היה פועל באכזריות כזו".   במילים אחרות, הרב שטיינמן מעלה את האפשרות שהגישה המתעמתת כלפי הנאצים שנקטו הציונים הולידה את השואה, בניגוד לגישה הכנועה שדורשת ההשקפה החרדית.

תמונה מהשואה

מה שמעניין בדברי הרב שטיינמן הוא ההיאחזות, הנואשת ממש, בשיטה שגיבשה לעצמה היהדות הגלותית לאורך אלפיים שנות גלות, מאז כישלונו הנורא של מרד בר כוכבא. הרכנת ראש ושתדלנות ככלי ההתמודדות המעשיים היחידים עם עוינותו של העולם הלא יהודי.  יש משהו מאוד לא טבעי בחיבור בין יהדות מסורתית אדוקה לבין התרפסות לפני הגוי. יהודים אדוקים משוכנעים במיוחדותו ובעליונות של העם שאליו הם משייכים, תפיסתם את עצמם ואת עמם היא שוביניסטית לחלוטין – ובכל אופן בפועל, לאורך שנות הגלות, הם נקטו בגישה כנועה לפני הפריץ, בניסיון שלא לעורר את חמתו.  זו ההתנהלות שדרשו החיים בגולה. התנהלות זו הניבה פירות סבירים לאורך הדורות, אך השואה הראתה שגם היא חסרת תוחלת בסופו של דבר.

דבריו של הרב שטיינמן נראו מוזרים אפילו בחוגים שאותם הוא מנהיג. הם כבר לא פרטו על מיתרים מוכרים לשומעיהם. רוב רובם של החרדים אולי סולדים מהציונות ברמה ההצהרתית, אך בפועל נדבקו לחלוטין בתחושת הכוח המחודשת שנתנה לעם היהודי. הרעיון שהרכנת ראש היא הדרך להתמודד בה עם הגוי זר ומוזר להם. את תפיסה זו החליפו עמדות אולטרה לאומניות הטבעיות יותר לשוביניזם היהודי-חרדי. ואכן, לפי כל סקר דעת קהל, אין כיום ציבור ניצי יותר בארץ מאשר הציבור החרדי. אישית, כמי שנכח בהרבה שמחות ואירועים בהשתתפות של מכרים חרדיים, שחלקם, כפי שמחייבות הנסיבות המצערות בארצנו, התקיימו לאחר פיגועים ומתקפות טרור, תמיד מצאתי עניין בעמדות שהביעו מכריי שהתמצו בביטויים ובמילים כמו "להראות להם", "להרוג את כולם", "לכסח"", "להחריב", "למחוק".

מקור התמונה: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_183-N0827-318,_KZ_Auschwitz,_Ankunft_ungarischer_Juden.jpg

תגובות
 1. אבי פרוחטר הגיב:

  ניתוח מעניין

  • אהרן הגיב:

   אתה מדגיש את הסקרים וכו' של חרדים לאומניים, כל היודע דבר או שנים על העולם החרדי יודע בבירור שציבור זה מאופיין ביוניות קיצונית . ולא רק קבוצות אנטי ציוניות מובהקות כמו נטורי קרתא – סטמר- ותושבי מאה שערים ובית שמש. גם רוב החרדים המביעים בבחירות משתייכים להשקפת עולם אנטי לאומנית – ומתנגדים להתגרות בערבים – הם בפירוש בעד החזרת שטחים תמורת שלום וזה כולל את גדולי מנהיגי ציבור זה למן הרב שך ועד להרב עובדיה יוסף.
   על איזה חרדים אתה מדבר ? אולי כוונתך לחרדלי"ם [חרדים דתיים לאומיים מחוגי הכיפות הסרוגות] או אולי לפלג של חב"ד שבעיני רוב החרדים לא נחשבים כל כך לחלק מהציבור החרדי – כל חרדי מצוי שתעצור במאה שערים או בבני ברק יאמר לך זאת מפורשות.

   • אהרן, אני מכיר חרדים ודעותיהם באופן אישי וקרוב מאוד, ליטאים וחסידים, לא חרד"ליים ולא חב"דניקים. השאלה האם מתנגדים להחזרת שטחים מפאת קדושת ארץ ישראל פתוחה לוויכוח. למנהיגים החשובים ביותר לא הייתה התנגדות כזו, אך בקרב הרבנים החשובים פחות וההמונים קיימת במידה מסוימת. אבל זה עניין תיאורטי. בפועל הסלידה של החרדים מהערבים וחוסר האמון בהם כה גדולים שהופכים אותם לימניים, אף שתיאורטית חלקם היו מוכנים להחזיר שטחים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s