הסופרמן ההלכתי איננו

פורסם: 07/10/2013 ב-דמויות רבנים, הערות אקטואליות

הרב עובדיה יוסף הלך היום לעולמו. בזאת הסתיים נתיב החיים של מי שרבים מהישראלים יזכרו מתוך ריחוק ואף בתחושה שלילית. דמותו בעיניהם עוצבה על ידי דרשותיו הבוטות בבית הכנסת היזדים, כה בוטות שכמעט גרמו לפתיחתה של חקירה פלילית נגדו, ועל ידי השחיתות והנבערות שקושרו עם תנועת ש"ס שאותה ייסד ובראשה עמד ללא עוררין.

אבל הרושם הזה שמחזיק הציבור הישראלי החילוני והמשכיל לגבי הרב עובדיה עושה לו עוול גדול. את הרב עובדיה יוסף אפשר וראוי לזכור לטובה מסיבות רבות, למשל על תרומתו העצומה לזקיפת קומתה של יהדות ספרד, למשל על מתינותו בנושאים מדיניים, למשל על נכונותו לסייע ביד בתו שפתחה לימודים אקדמיים לחרדים.

אבל אני מאמין שעיקר מורשתו של הרב, הסיבה שבגללה תזכור אותו ההיסטוריה היהודית גם עוד מאות שנים, היא היותו סופרמן, סופרמן הלכתי.  הסופרמן ההלכתי הזה היה שועט למקומות מצוקה שבהם סכנה ריחפה על שלומם ועל כבודם של יהודים, דתיים או חילוניים, בשל דרישות ההלכה. מקומות שנוצרו בהם קונפליקטים אכזריים בין המילים העתיקות הכתובות בספר לבין מהלך חייהם התקין של מי שנחשבו כעגונות או כממזרים או כלא כשרים לגיור. קונפליקטים שהיו עתידים להמיט סבל אנושי רב אלמלא היה מצוי הסופרמן ההלכתי ובידו פתרון. למען גיבוש הפתרון שהתיר את העגונה, השיב את הממזר לקהל ואת הגר לעם ישראל, סתם נתן פרנסה לחקלאי בשנת שמיטה, או מנע מצוקה וצער בדרכים רבות אחרות, היה מגייס את שליטתו המוחלטת, שלא תיאמן, במכלול הטקסטים ההלכתיים שנכתבו בשלושת אלפים השנה האחרונות. "אם אני יכול לעזור לזולת – אני מרגיש שזה מחובתי לעם ולמדינה", ניסח זאת כשהופיע כרב ראשי בפני ועדת הפנים של הכנסת.

אכן, היותו אביה המייסד של תנועת ש"ס והנהגתו אותה לאורך שנים ארוכות, דבריו הבוטים בדרשותיו הציבוריות – אלו פגעו בתדמיתו בעיני הציבור הכללי, אך מנגד משקיף מהצד ימצא בהם את מה שהפכו לסופרמן שהיה. יש לא מעט רבנים נאורים המושפעים מהשקפות מערביות הומניסטיות, והם יכלו לכתוב פסיקות מקלות ומתחשבות כשל הרב עובדיה. בסיוע פרויקט השו"ת ומנוע החיפוש גוגל אולי אף היו מצליחים למצוא חלק ניכר מהמקורות ומהתימוכין שהרב עובדיה יכול היה לגייס באמצעות כוח זיכרונו ושקידתו העצומים הרבה לפני שהומצאו הכלים הטכנולוגיים האלו. ועדיין, לא היה להם שבריר מההשפעה שהייתה גלומה בפסיקותיו של הרב עובדיה. כוחו של הרב עובדיה הוא בכך שכל מי שהקשיב לו ידע שאין שמץ של השפעה זרה בחשיבתו ובמאמריו ההלכתיים. לא הומניזם מערבי, אפילו לא לאומיות ציונית מודרנית. מילותיו שיקפו הלכתיות צרופה בת אלפי שנים, גאה ובטוחה בעצמה, נטולת מהפכות ונטולת היקסמות מהמודרנה, ובכל אופן  הוא רתם אותה כדי לעזור לבני אדם במצוקה. אפשר לראות בבסיס מפעל זה אמונה עמוקה שאלוהים הוא טוב ושהדת היא טובה, ושברצונה לעשות טוב לבני אדם ולפיכך היא זקוקה לסופרמנים כאלו שיידעו להגיע לכל פינה שבה השתבשו היוצרות ובה הדת גורמת מצוקה וסבל ולהעמיד את הדברים כפי שהם אמורים להיות באמת. ועתה, כשהרב עובדיה איננו עוד עמנו, נותר רק לקוות שלא היה אחרון הסופרמנים מסוגו.

תגובות
 1. David Aravon הגיב:

  אני מקבל שגיאה שהדף לא קיים.

 2. רועי. הגיב:

  יפה. אפילו התרגשתי קצת.

 3. אריק הגיב:

  אם לא הייתה הלכה, גם לא היינו צריכים את ה'סופרמנים ההלכתיים' שיבצעו תעלולי אקרובטיקה.

  • הדת היא חלק בלתי נפרד מהטבע האנושי. מי שירצה יוכל לפנטז על עולם בלי דת, אבל בפועל רק מיעוט די זניח מבני האדם מרגיש מנותק לחלוטין מהדת.

   • אריק הגיב:

    לא הזכרתי 'דת' באופן גורף או 'אלוהים',
    תומר פרסיקו כותב יפה באותו עניין:

    http://musaf.bac.org.il/article/mhapkha-bzaayr-anpyn?fb_source=timeline&ref=profile&refid=17#_=_

    • לכך התייחסתי בפוסט. מי שרוצה רבנים קונסרבטיביים או רפורמים או אפילו אורתודוקסים לייט, אין לו מחסור בהם. אבל עובדה היא שקהל ההמונים של ש״ס לא הולך לרבנים האלו ואפילו לרב אמסלם לא הצביע. יש הרבה אנשים שהדת מאוד חשובה להם, והם רוצים אותה בצורתה המזוקקת ביותר, הם רוצים לקבלה מאנשים שברור להם שכל תפיסתם באה מהדת, ללא שמץ השפעה זרה. רב שהיה מגשים את הפנטזיות של פרסיקו היה חסר משמעות מבחינתם, כי היה מסגיר בכך שהשקפותיו לא באו מההלכה. את הרב עובדיה צריך להעמיד ביחס לרב אלישיב למשל, כי שניהם היו על משבצת דומה. ואז רואים כמה גישתו של הרב עובדיה נבדלת לטובה ועדיין שניהם נחשבים בעיני חסידיהם ובכלל לאנשים שמייצגים דת קנאית חסינה לרוחות זרות.

     הבעיה שלך היא לא בקיום הרב עובדיה, אלא בקיום החרדים או החרדים לאומיים. אבל מה לעשות, החרדים קיימים, והצורך הנפשי שעומד בבסיס קיומם תמיד יקסום לחלק מהאנושות ומעמנו.

   • יורם לוי הגיב:

    אמנם רוב בני אדם מחוברים לדת וזאת כתוצאה של שטיפת מוח מילדות. עולם בלי דת עשוי להיות הרבה יותר טוב.

 4. יפה מאוד ומדוייק לא פחות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s